Jsme tu
pro Vás.

O tryskacích materiálech

Pole působnosti tryskacích materiálů je velice mnohostranné. Nabízíme tak abrazivní materiály pro celou řadu úpravu povrchů. Mezi ně patří např. zpevňování, zdrsňování, hlazení, vyhlazování, tváření, matování, odkujňování, odrezování, strukturování nebo zušlechťování.

Vyrábíme abraziva pro opracování kamene, čištění odlitků a výkovků, odstraňování otřepů i gravitování kovů.

U nás dostanete vždy ten správný produkt určený přímo pro daný účel, odsouhlasené výrobky schopné očekávaných výkonů a vlastností jako jsou např. doba a intenzita tryskání. Pomůžeme vám vybrat tryskací materiál s optimálními vlastnostmi a jsme schopni se přizpůsobit vašim požadavkům na velikost, tvrdost, tvar či specifickou hmotnost.

V případě jakýchkoli otázek na naše výrobky jsou Vám naši specialisté plně k dispozici.

Produkty

Arondované drátěné zrno

Arondované drátěné zrno

Použití:
Pro povrchové zpevnění pomocí metody shot peening. Využití v leteckém, automobilovém a lodním průmyslu pro zvýšení bezpečnosti součástí.

Výhody:
Metodou shot peening se výrazně zlepšuje únavová pevnost, prodlužuje životnost a zvyšuje bezpečnost součástí.

Granulát z tvrdé litiny

Granulát z tvrdé litiny

Použití:
Prostředek pro vysokotlaké tryskání, zdrsňování povrchů nebo přímo k opracování tvrdých nerostů, ale i např. k hrubému řezání žuly, mramoru nebo tvrdých betonů.

Výhody:
Litinový granulát obsahuje perlitový, respektive martensitový základ a masivní částečky karbidu železa, což z něj dělá vynikající nástroj pro vysokotlaké otryskávání a čistění.

Cylyndrycké drátěné zrno

Cylyndrické drátěné zrno

Použití:
Pro čištění povrchu odlitků a využití pro shot peening.

Výhody:
Zrna se vyrábí v různých velikostech, mají vysokou tryskací energii a odolnost proti opotřebení. Ocelový drát z KrampeHarex® nabízí perfektní materiálové vlastnosti a dokáže dosáhnout váborných výsledků při otryskání odlitků a kovaných součástí.

Skleněné perly, Balotina

Skleněnné perly - Balotina

Použití:
Tryskání balotinou je vhodné pro odstranění otřepů, ošetření řezacích a chirurgických nástrojů, elektronických prvků a pro koncovou úpravu skla, šperků nebo ušlechtilých ocelí. Využití - Balotina se používá ve 4 oblastech tryskání:

 • Čištění
 • Zušlechtění
 • Matování
 • Odstranění otřepů
Balotinou se zušlechťují např. díly součástí motorů, závity, svařované konstrukce nebo tvarové odlitky s vysokou citlivostí povrchů či komplikovaným profilem.

Výhody:
Tento materiál umožňuje velmi šetrné tryskání. Falší výhodou je použítí balotiny v uzavřených systémech s možností recyklace abraziva.

Keramické tryskací materiály

Keramické tryskací materiály

Použití:
Keramické tryskací materiály se využívají v leteckém i vesmírném průmyslu, a to při výrobě a opracování jednotlivých dílů nebo i celých konstrukcí. Kvalitně formují a zpevňují povrchy, redukují tahové napětí v oblastech svárů a využívají se také např. k čištění forem ve sklárnách, gumárnách a lisovnách plastů.

Výhody:
Vyznačují se především svoji kulatostí a vysokou lomovou houževnatostí. Keramické perly nacházejí své uplatnění ve všech případech, kde kovové tryskací materiály nejsou žádoucí.

Litinové tryskací materiály

Litinové tryskací materiály

Použití:
K čištění a zdrsňování povrchu výrobků i k přípravě povrchů pro další zpracování.

Litinové tryskací materiály dělíme na 3 stupně tvrdosti, které dosahují rozdílných stupňů opotřebení:

 • GS : Ostrohranné zrno zakulacující se v procesu tryskání.
 • GM: Ostrohranné zrno, které zůstává v procesu tryskání v hranaté formě, hrany jsou však postupně otupovány.
 • GH: Zrno, které si udrží svou ostrohrannou výchozí formu.

  Výhody:
  Tryskání litinou se vyznačuje pozitivním vlivem na povrch výrobku a hospodárností celého procesu. Tryskací materiály z litiny se vyznačují nezvykle dlouhou životností a vysokou účinností.

 • Ocelový granulát

  Ocelový granulát

  Použití:
  Zejména pro tryskání větších ocelových ploch a profilů. Využití najde také při odstraňování otřepů a čištění odlitků, vyhlazování armatur, svarů a také pro zvýšení povrchové tvrdosti (pokovení). Tento materiál je optimální pro většinu aplikací využívajících tryskání pomocí metacích kol.

  Výhody:
  Vlastnosti ocelového granulátu umožňují maximální čistící účinek při optimálních nákladech. Mezi jeho hlavní přednosti patří dlouhá životnost a vysoká odolnost proti nárazům. Kulatý ocelový granulát má jemnou homogenní strukturu temperovaného martenzitu, která vykazuje optimální odrazovou pružnost a odolnost proti únavě materiálu.

  Tryskací materiály z umělých hmot

  Tryskací materiály z umělých hmot

  Použití:
  Pro tryskání kde je požadováná chemická neutrálnost a zdravotní nezávadnost abraziva.

  Výhody:
  Především jde o jejich hospodárnost, kdy přinášejí úsporu až 50 % oproti běžným konvenčním brousícím prostředkům. Bez větších komplikací snáší až 30 tryskacích cyklů, což je slibných příslibem i do budoucna. Zároveň jsou šetrné k životnímu prostředí a ochraně zdraví.

  Tryskací materiály z ušlechtilé oceli

  Tryskací materiály z ušlechtilé oceli

  Použití:
  Pro opracování povrchů z ušlechtilých, citlivých, případně i nemetalických kovů nabízíme účinný tryskací materiál z ušlechtilé oceli. Ideální pro čištění otřepů a zpevňování povrchů tryskáním.

  Výhody:
  Tryskací ušlechtilé oceli jsou vhodným prostředkem při čištění otřepů i zpevňování povrchů tryskáním. Můžete s nimi provádět také čistící tryskání.

  VYUŽITÍ

  Drátěné zrno - čištění povrchů

  Drátěné zrno nabízí ideální materiálové vlastnosti pro čištění, odrezování i odstraňování otřepů v chráněných tryskacích komorách.

  Arondované drátěné zrno - preciznost při tryskání kuličkami

  Mezi oblasti využití arondovaného drátěného zrna patří například stavba lodí nebo letecký průmysl. Při zpevňování povrchu pomocí shot peeningu má prokazatelně nejlepší výsledky.

  Steel Shot a steel grit - výkonná úprava povrchů

  Nezvykle dlouhá životnost a vysoká účinnost při úpravě povrchu při použití tryskacích materiálů z litiny jsou hlavní přednosti Steel shotu a steel gritu.

  Granulát z tvrdé litiny - prostředek pro vysokotlaké tryskání

  Granulát z tvrdé litiny najde své využití zejména při hrubém otryskování, opracovávání tvrdých nerostů. Výborně pracuje při hrubém řezání granitu, mramoru i těžkých betonů.

  Tryskací materiál z ušlechtilé oceli - jisté řešení pro ušlechtilé kovy

  Pro opracování povrchů z ušlechtilých, na zpracování citlivých, případně i nemetalických kovů nabízíme účinný tryskací materiál z ušlechtilé oceli.

  Skleněné tryskací perly - citlivé povrchy a choulostivé profily

  Citlivé povrchy a choulostivé profily, jako jsou například chirurgické nástroje, či šperky je vhodné opracovávat skleněnými tryskacími perlami.

  Tryskací korund - opracování ušlechtilých kovů, dřeva a umělých hmot

  Tryskací korund, získaný z toho nejlepšího bauxitu, se používá při čištění litiny, odkujňování ušlechtilých kovů nebo při opracování dřeva či umělých hmot.

  Tryskací materiály z umělých hmot - hospodárná a šetrná alternativa

  Tryskací materiály na bázi nabízí oproti konvenčním brousícím prostředkům úsporu až 50% a zároveň jsou šetrné k životnímu prostředí a ochraně zdraví.

  Keramické tryskací materiály - letecký a vesmírný průmysl

  Keramické perly se vyznačují extrémně příznivou kulatostí a tvrdostí. Své využití najdou především v leteckém a vesmírném průmyslu.

  Významní odběratelé

  Kontaktní formulář

  Napište nám
  zpráva

  Osvobození 234 | 664 81 Ostrovačice | CZ
  T +420 549 245 064
  E info (@at) krampeharex (.dot) cz
  //